KKK. Tervishoiutöötajate küsimused

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

467696289

KKK. Tervishoiutöötajate küsimused

·        Millisel tervishoiutöötajal on õigus Accel-Heal ravi määrata ja jälgida?

Eesti Haigekassa meditsiiniseadme soodustuse saamiseks peaks meditsiinilise abivahendi kaardi vormistama üldkirurg, ortopeed, veresoontekirurg või plastikakirurg. Seadme kasutamist võib nõustada ja jälgida näiteks haavaõde, koduõde või pereõde.

·        Kui kaua on seda teraapiat patsientidel juba kasutatud?

Elektrostimulatsiooni (ES) on haavade raviks kasutatud juba aastaid. Selle kohta on rohkesti kliinilist tõendusmaterjali. Õigupoolest on ES üks tõenduspõhisemaid ravimeetodeid kaasaegses haavaravis. Selle kohta on tehtud 5 metaanalüüsi, 6 süsteemset ülevaadet ja üle 30 randomiseeritud kliinilise uuringu. Esimesed publikatsioonid pärinevad juba 1980ndaist aastaist.

Siiski on olemas palju erinevaid ESi kasutavaid ravimeetodeid. Elektrivoolu võib viia otse haava või sidemesse. Mõned meetodid tekitavad ebameeldivaid aistinguid, mõned seadmed jälle on väga suured ega sobi seetõttu kodus kasutamiseks. Seetõttu on ESi kasutatud rohkem kliinikutes ja teadustöös.

Accel-Heal Solo on ühekordselt kasutatav automaatne eelprogrammeeritud elektrostimulatsiooni seade, mis saadab haava piirkonda madalpingeimpulsse 12-päevase perioodi jooksul. See võimaldab seadet hõlpsalt igapäevapraktikas kasutada. Seade on välja töötatud Ühendkuningriigis viimase 12 aasta jooksul, kus see on läbinud kliinilisi uuringuid ja hindamisi ning jõudnud viimaks müügile. Täna müüakse seadet juba paljudes riikides väljaspool Ühendkuningriiki ning uuringud jätkuvad.

·        Kui suure hulga patsientidega Accel-Heali randomiseeritud kontrollitud uuringuid läbi viidi? Millises vanuses olid patsiendid ja kui kaua olid nende haavad olnud paranemata?

Accel-Heali toimet on kirjeldatud 23 väljaandes, sh 10 artiklis ja 13 postris. Need erialaväljaannetes avaldatud artiklid kirjeldavad Accel-Healiga ravitud 160 patsiendi ravitulemusi. Lisateavet leiate veebilehelt https://www.accelheal.com/clinical-evidence/

·        Kas Accel-Heal Solo valuvaigistav toime ilmneb kohe?

Mõnedel juhtudel vähendab Accel-Heal Solo valu juba mõne tunni jooksul pärast kohale asetamist. Enamikul patsientidest toimub märkimisväärne või täielik valu kadumine siiski mõne päeva jooksul pärast ravikuuri algust. Valu vähenemine on püsiv ja kestab kogu 12-päevase raviperioodi ning ka pärast seda. Täpsemat teavet leiate https://www.accelheal.com/resources-downloads/

·        Kas Accel-Heali kasutamist ja näidustusi reguleerivad mingid ravijuhised?

Accel-Heal on näidustatud kasutamiseks igat liiki aeglaselt paranevatel haavadel (välja arvatud pahaloomulise kasvajaga seotud haavad), et käivitada paranemisprotsess, asendades vähenenud või puuduva elektrilaengu, mis iseloomustab sageli kroonilisi haavu. Endogeensed bioelektrilised signaalid on olulised kudede paranemise korraldamisel, need suunavad haava ja haavaümbrusse erinevaid rakke, stimuleerivad rakkude proliferatsiooni ja kollageeni sünteesi ning aktiveerivad spetsiifilise geeniekspressiooni, mis on vajalik kudede paranemiseks. Accel-Heal on eriti näidustatud valulikele haavadele, kui valu mõjutab patsiendi elukvaliteeti ja/või patsient on võimetu taluma teisi vajalikke haavaraviprotseduure, nagu näiteks haavapõhja puhastust ja kompressioonravi.

·        Millised on Accel-Heali või ESi üldised kasutuspiirangud? Milliste haiguste puhul ei tohiks seda kasutada?

Accel-Heal on vastunäidustatud vähkkasvaja aktiivses faasis, kui esineb risk, et haavand võib olla tingitud kasvajahaigusest. Südamestimulaatoriga patsiendid peaksid konsulteerima oma raviarstiga, samuti ei tohi seadet asetada rinnakorvile või selle lähedale. Ärge kasutage seadet peapiirkonnas epilepsiahaigetel. Kuna puuduvad vastavad uuringud, siis ettevaatusabinõuna peaksid rasedad või alla 18-aastased patsiendid pidama nõu tervishoiutöötajaga. Ärge asetage elektroodipadjakesi lõhkenud kapillaaride, varikoossete veenide või peamiste arterite piirkonda.

·        Kas Accel-Heal Solo seadmega võib käia avalikes kohtades? Või tuleb seda kasutada kodus voodirežiimil? Kas see tuleb duši alla minnes eemaldada?

Seadet saab kasutada erinevates olukordades. Accel-Heal Solo on uus elektrostimulatsioonravi vahend, millega tulevad lihtsalt toime nii patsiendid, nende lähedased, hooldajad kui tervishoiutöötajad. See täiendab tavapärast ravi ning võimaldab patsiendil jätkata oma tavalist eluviisi ja ravi. Nagu iga teise elektriseadme puhul ei tohi see saada märjaks. Seadet saab hõlpsasti eemaldada elektroodpadjakeste juhtmete küljest või siis saab jäseme katta spetsiaalse veekindla kattega, mis takistab piirkonna märjaks saamist.

·        Kas Accel-Heal Solo elektroodipadjakeste kasutamisel võib tekkida nahaallergia?

Tänaseks on patsientidele paigaldatud üle 12 500 seadme ning vaid üksikud on teada andnud elektroodipadjakeste aluse naha reaktsioonidest. Tervishoiutöötajad on mõnikord teatanud padjakeste aluse naha punetusest, kuid sageli on punetus tingitud hoopis sellest, et padjake on asetatud haava servale liiga lähedale, mis on põhjustanud eksudaadi lekkimise padjakese alla.

Padjakesed on hüdrogeelipõhised, mistõttu on neid lihtne atraumaatiliselt eemaldada. Kui patsiendil on teadaolev ülitundlikkus, soovitatakse padjakesi sageli kontrollida, sidemevahetuse ajal padjakeste asukohta muuta ning suure haavaeritise korral jälgida, et padjakesed oleksid haavapõhjast võimalikult kaugele asetatud ning paigutatud nii, et haavast vertikaalselt alla voolav eksudaat ei satuks padjakese piirkonda. Kui haavapiirkonna nahk on õrn, soovitatakse padjad asetada üksteisest võimalikult kaugele. Seade kohandub automaatselt ja tagab sama voolutugevuse sõltumata padjakeste vahekaugusest ja naha individuaalsest elektrijuhtivusest.

·        Kas Accel-Heal Solo sobib kasutamiseks hüperbaarilise hapnikravi (HBO) ajal?

Accel-Heali kasutamise kohta koos hüperbaarilise hapnikuteraapiaga teave puudub ning selle kasutamise ohutust hüperbaarilises hapnikukambris ei ole testitud. Kuna nende teraapiate toimemehhanism on erinev, siis võib elektrostimulatsiooni kasutamine hüperbaarilise hapnikuravi seansside vaheaegadel mõjuda sünergiliselt kiirendades paranemist ja vähendades valu, kuid selle kinnitamiseks on vaja täiendavaid uuringuid.

·        Missuguste haavade puhul annab seadme kasutamine kõige kiiremaid tulemusi?

Tavaliselt reageerivad väiksemad ja lühemat aega püsinud haavad kiiremini ning hakkavad varem kokku tõmbuma. Siiski on seadet kasutatud edukalt ka suuremate ja vanemate haavade puhul, kuid sel juhul on haava sulgumine arusaadaval põhjusel aeglasem ja ja muutused kliinilises pildis ei pruugi olla nii ilmsed ja kiired. Valu vähenemist võib hoolimata haava suurusest ja vanusest märgata üsna lühikese aja möödudes.

·        Kas Accel-Heal Solo on efektiivne ristluupiirkonna lamatiste või tuharapiirkonna IV astme lamatiste korral?

Accel-Heali võib kasutada mistahes krooniliste haavade, sh lamatiste raviks. Ainus vastunäidustus on pahaloomulisest kasvajast tingitud haavad. Samaaegselt elektrostimulatsioonraviga tuleb tegelda teiste teguritega nagu toitumise parandamine ja survekoormuse eemaldamine. On olemas Cohrane’i ülevaade elektrostimulatsiooni kasutamise kohta lamatiste puhul (Arora et al 2020) ja NUPUAP 2014 on seda soovitanud kasutada II-IV astme lamatiste korral, tõenduspõhisuse A astmega. Ettevaatlik tuleb aga olla elektroodide juhtmetega, mis võivad põhjustada survest tingitud kahjustusi, kui neid ei isoleerita. Padjakesed tuleb paigaldada istuvale patsiendile nii, et need asuksid eemal võimalikest survekohtadest. Accel-Heal Solo kontrollib voolu kulgemist läbi patjakeste ja kohandab pinget automaatselt, et tagada soovitud programm hoolimata elektroodipadjakeste vahelisest kaugusest või patsiendi individuaalsest nahaniiskusest. Seetõttu toimub vajalik elektrostimulatsioon isegi siis, kui elektroodipadjakesed on üksteisest üsna kaugel. Elektroodipadjakesed võivad olla asetatud isegi puusadele või tuharate välisküljele ja nad toimivad sellegipoolest.

·        Kas Accel-Heali võib kasutada mõõduka ja suure eksudaadiga haavadel?

Oluline on kõigepealt kindlaks teha suure eksudaadikoguse põhjus ning kas see tuleneb etioloogiast nt venoosne/lümfaatiline äravool jäsemest, infektsioon, biokile, südamehaigus, haavafistul vm. Etioloogiat arvesse võttes tuleb vastavalt tegutseda, nt kasutada kompressioonravi või ravida haavainfektsiooni. Tavaliselt siiski elektrostimulatsiooni käigus põletik väheneb, mistõttu väheneb märkimisväärselt ka eksudaadi kogus Accel-Heal ravi ajal ning järel. Kui haavaeritise kogus on mõõdukas või suur, soovitame vähemalt esialgu sidemeid vahetada sagedamini, et jälgida eksudaadi kogust ja elektroodipadjakesi. Asetage padjakesed haava suhtes horisontaalselt, et vältida padjakeste märgumist haavast alla voolava eksudaadi tõttu.

·        Kas Accel-Heali võib kasutada arteriaalsete või segatüüpi haavandite ravis?

Esmalt tuleks angioplastika abil taastada arteriaalne verevarustus. Paljud sellised haavad võivad olla väga-väga valusad. Kuigi Accel-Heali kasutamise kohta sellistel haavanditel andmed puuduvad, ei ole põhjust, miks seadme põletikku vähendavat ja geeniekspressiooni mõjutavat toimet ei võiks üle kanda segatüüpi etioloogiaga haavanditele.

·        Kuidas võiks seda seadet kasutada neuropaatilise jalahaavandiga patsientide ravis?

Accel-Heal Solo seadmest võib olla abi nii valuliku kui valutu neuropaatia korral. Kui haava paranemine on seiskunud ja/või esineb biokeemiline tasakaalutus ning on juba tegeldud kõigi haavaga seotud etioloogiliste teguritega, võite proovida seadet kasutada, et näha, kas see käivitab haava paranemisprotsessi. Valu vähenemine toimub sageli väga ruttu ning vajab vaid ühte 12-päevast ravikuuri. Staatilise ehk seiskunud paranemisega haava korral soovitatakse seadet raviks kasutada samuti 12 päeva ning seejärel oodata ja vaadata. Sageli juhtub, et seiskunud paranemine saab sisse uue hoo ning haava mõõtmed hakkavad vähenema, kui haava piirkonda stimuleeritakse. Kuni haava paranemine pole uuesti seiskunud, ei ole seadet mõtet mitu korda kasutada. Seega on tegu väga spetsiifilise seadmega, mis käivitab haava paranemise iga järgmise „platoo“ korral. See ei ole abivahend, mida kasutada pidevalt pikema aja jooksul, pealegi tooks see kaasa liialt suuri kulusid. Seade on mõeldud lühiajaliseks raviks konkreetse vajaduse korral.

·        Kas Accel-Heali tohib kasutada gangrenoosse püoderma puhul?

Selle seisundi ravimisel peate olema kindel, et teil on biopsial põhinev õige diagnoos. Abiks on paikselt suures annuses manustatavad kortikosteroidid. Kui nendega saavutatakse hea ravitulemus, võib patsiendil täiendavat abi olla kompressioonravist. Selle haiguse ravis on palju ebaselget ning ei ole kuigi palju meedikuid, kellel oleks nende haavade ravimisel suur kogemus. Kui tegemist on haavavaluga, tohib Accel-Heali kasutada, kuna see annab võimaluse jätkata kompressioonraviga. Kasu võib olla ka kortikosteroidide süsteemsest manustamisest.

·        Kas Accel-Healist on abi venoossete haavanditega seotud lümfödeemi korral?

Venoosse haavandiga patsiendid, kel esineb lümfiringe häireid, vajavad selle kroonilise haiguse puhul multidistsiplinaarset lähenemist. On teada, et Accel-Heal vähendab haavaümbruse turset ning see on üks ravi, mida tuleks kaaluda multidistsiplinaarse lähenemise raames. Vt ka https://www.accelheal.com/app/uploads/2020/07/Study-to-evaluate-the-effect-of-low-intensity-pulsed-electrical-currents-on-levels-of-odema.pdf

·        Kas Accel-Heal Solo vähendab turset venoossete haavandite korral?

Venoosse haavandiga patsiendid, kel esineb lümfiringe häireid, vajavad selle kroonilise haiguse puhul multidistsiplinaarset lähenemist. On teada, et Accel-Heal Solo vähendab haavaümbruse turset ning see on üks ravi, mida tuleks kaaluda multidistsiplinaarse lähenemise raames. Vt ka https://www.accelheal.com/app/uploads/2020/07/Study-to-evaluate-the-effect-of-low-intensity-pulsed-electrical-currents-on-levels-of-odema.pdf

·     Mida ütlevad uuringud Accel-Heali kasutamise kohta kasvajatega seotud haavadel?

Kahjuks puuduvad uuringutulemused, mis toetaksid Accel-Heali kasutamist kasvajahaavadel. Accel-Heali kasutamine neil haavadel on vastunäidustatud, kuna see võib stimuleerida kasvaja kasvu ja levikut. Erandina kui patsient on andnud oma selge nõusoleku ja seadme kasutamisest tulenev kasu, näiteks valu ja eksudaadi vähenemine kaalub üles võimalikud riskid, võiks kaaluda palliatiivset ravi seadmega.

·        Kas Accel-Heal Solo seadet võib kasutada pediaatrias?

Accel-Heal ei ole lastele vastunäidustatud, kuid seda tuleks kasutada ettevaatlikult, kuna eraldi uuringuid lastel ei ole läbi viidud.