Haavalõhnast vabanemine: Askina® Carbosorb ja Prontosan®

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Haavalõhnast vabanemine: Askina® Carbosorb ja Prontosan®

Häid haavaravivahendeid iseloomustavad kindlad kriteeriumid. Haavaloputuslahused peavad tulema toime haavas paljunevate mikroobide ja biokilega. Kaasaegsetelt haavasidemetelt eeldatakse, et nad oleksid õhku läbilaskvad, ent samal ajal lekkekindlad, imades endasse haavaeritise ja lukustades sidemesse infektsiooni põhjustada võivad bakterid.

Infitseerunud või suure kudede lagunemisega seotud haavade ja haavandite korral mängib tähtsat rolli haavaravivahendi võime tulla toime ebameeldiva haavalõhnaga. Ka lihtsamatel haavadel esineb tihti vähem või rohkem spetsiifiline haavalõhn, mis võib inimest panna muretsema, et seda märkavad ka teised. Nii võib haavalõhn põhjustada eriti kroonilise haavandiga patsientide hulgas sotsiaalset isolatsiooni ja sundida neid aktiivset elustiili piirama või koguni teisi inimesi vältima. Probleem on mõistetav. Haavast leviv lõhn tekitab patsientides häbi- ja piinlikkustunnet ning depressiooni, samuti võib see patsiendil endal põhjustada iiveldust ja isupuudust, kui olla pidevalt ebameeldivast lõhnast ümbritsetud. Tugev haavalõhn võib levida patsiendi riietele, voodipesule, mööblile ja mujale elukeskkonda.

USA haavaspetsialistid J. Black ja C.Berke on lõhna põhjal jaganud haavad nelja gruppi: tugevalt, mõõdukalt või kergelt lõhnavad ja lõhnatud haavad.1 Sellest klassifikatsioonist lähtudes on haavalõhn tugev, kui seda on tunda juba uksel patsiendi tuppa sisenedes või 2-3 meetri kaugusel seotud haavaga patsiendist. Lõhna peetakse mõõdukaks, kui see ilmneb sidemest vabastatud haavaga patsiendiga samas ruumis viibides. Haavalõhn on kerge, kui seda on tunda sideme eemaldamise järgselt haava lähedalt uurides. Ja viimaks on tegemist lõhnatu haavaga, kui eemaldatud sidemega patsiendi voodi kõrval viibides pole lõhna tunda.

Peamisteks põhjusteks, mis haava lehkama panevad, on ikkagi haavabakterite (eriti anaeroobide) ainevahetusest tekkiv lõhn, samuti kudede laguproduktide lõhn nt rinnanäärmekasvajate, sageli ka pea- ja kaelapiirkonna kasvajate haavandumisel.1

Õnneks on kaasaegse haavaravi tooteportfellis tõhusaid vahendeid, mis sellest probleemist vabaneda aitavad. Mainigem siin ühelt poolt juba vana head tuttavat Prontosan® haavaloputuslahust ja Prontosan® haavaspreid, mis takistavad vinavat lõhna tekitavate bakterite kinnitumist haavapõhjale, katkestavad haavas elutsevate mikroobide biofilmi tsükli ning vabastavad haavad mikroobide elutegevuse tagajärjel tekkinud lõhnast. Prontosani koostises olevad polüheksaniid ja undetsüleenamidopropüülbetaiin toimivad teineteist toetavalt, lõhustades haava pinnale tekkinud biokile ja ennetades kindlalt selle taasteket. Prontosani perekonna tooted (nii lahused kui geelid) on kõik veebaasilised, mistõttu nad ei kipita, ei põhjusta valu ega ärrita. Haavalõhnast  vabanemine toimub märkamatult. Prontosan® sobib nii ägedate kui krooniliste haavade puhastamiseks ja sidumiseks.

Nagu juba mainitud sai, võib teatud haavade puhul ebameeldiva haavalõhna põhjuseks olla mitte niivõrd bakterite elutegevus kui kudede lagunemine. Need on sageli onkoloogilised haavandid, kus käsikäes toimub kasvajarakkude vohamine ning tervete kudede hävimine.

Kudede lagunemisega seotud juhtudel aitavad haavalõhna väliskeskkonda sattumist ära hoida spetsiaalsed haavasidemed nagu Askina® Carbosorb. Nagu sideme nimestki juba välja lugeda võib, kasutatakse selles lõhna levimise takistamiseks spetsiaalset aktiivsöefiltrit. Et kaitse oleks täiesti kindel, on Askina® Carbosorb side tervelt 6-kihiline! Kõige haavapoolsem on hüdrofiilne kontaktkiht, mis suunab haavaeritise järgmisesse sideme kihti ega jää haava külge kinni. Selle peal on kaks hajutuskihti, mis soodustavad haavaeritise kiiret imamist ja ühtlast hajutamist sideme keskosa suunas. Järgneb üliimav polster, millel on suurepärane vedeliku sidumisvõime. Viies kiht on aktiivsüsi, mis adsorbeerib halva haavalõhna. Kuuendaks kihiks on vedelikke hülgav sinist värvi väliskiht, mis vähendab vedeliku välja lekkimise riski, kuid on samal ajal „hingav“, mis tähendab seda, et side laseb läbi õhku ja veeauru ning loob sellisena haava paranemiseks sobivaimad tingimused. Askina® Carbosorb haavaside fikseeritakse haavale sobiva sekundaarse sideme või meditsiinilise teibiga.

Selline aktiivsöega haavaside on üliimav ja sobib suure eksudaadiga halvalõhnalistele haavadele nagu jalahaavandid, lamatised, põletused, operatsioonijärgselt halvasti paranevad haavad ja traumahaavad. Side ei sobi veritsevatele või kuivadele haavadele, samuti ei tohi seda sisestada haavaõõnsustesse, kuna see haavavedeliku imendumisel paisub ja võib avaldada haavapõhjale liigset survet.

Niisiis: kuigi halb haavalõhn on patsientide jaoks stressirohke, leidub kaasajal selle kõrvaldamiseks ja haavade paranemise soodustamiseks häid ning tõhusaid lahendusi.

Tooted e-poes:
Prontosan® haavaloputuslahus
Prontosan® haavasprei

Viited

1  Wounds International 2020, Vol 11 Issue 4, www.woundsinternational.com/journal-articles