Nanopartiklitest vabanev iooniline hõbe – haavahoolduse viimane sõna

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Askina Calgitrol Ag+ 2x45 cm

Nanopartiklitest vabanev iooniline hõbe – haavahoolduse viimane sõna

Ajaloost on teada, et lokaalset hõbedat on selle mikroobidevastase toime tõttu kasutatud haavahoolduses aastasadu. Teateid hõbeda kasutamisest haavades leiab juba vanas Egiptuses. Hõbedat on infektsiooni ennetamiseks või raviks kasutatud nii tahkel kujul (haavadesse asetatud hõbetraat), haavade puhastamiseks mõeldud hõbedasoola (hõbenitraadi) lahusena või siis hõbeda ja antibiootikumi ühendit sisaldavate kreemide või salvidena (nt hõbesulfadiasiin).

Hõbe on haavaravis populaarne ka kaasajal. Küll aga see kas hõbeda parimad omadused avanevad või jääb toime ootustest nõrgemaks, sõltub väga sageli sellest, millist ravimvormi on kasutatud ja kas seda on tehtud kõiki reegleid silmas pidades ning patsiendi individuaalset olukorda arvesse võttes. Näiteks hõbenitraadi lahust kasutatakse tänapäeval harva. Hõbesulfadiasiinsalvi ordineerivad perearstid endiselt sageli kergemate põletushaavade raviks, kuid selle puuduseks on, et toime saavutamiseks tuleb seda manustada 1…2 korda ööpäevas. Kui patsient ei seo oma haava ise, vaid vajab selleks kõrvalist abi, on igapäevane haava sidumine sageli küsimärgi all, sest see pole kulutõhus. Puuduseks on ka see, et salvi või kreemi eemaldamine haavast on tülikas ja aeganõudev ning sellises vormis hõbeda puhul on tema seonduvus koevalkudega väga kõrge, mis omakorda nõuab, et manustamine oleks piisavas koguses ja sage.

Et sidumisi nii patsiendi kui tervishoiutöötaja jaoks võimalikult optimaalseks ja tõhusaks muuta, on välja töötatud uusi viise hõbeda haava viimiseks, mis sisaldavad elementaarset ioonilist hõbedat või hõbedat pikema aja jooksul ühtlases kontsentratsioonis vabastavat ühendit. Selliste patenteeritud omadustega on näiteks Askina® Calgitrol® pasta ja Askina® Calgitrol® Ag+ uue põlvkonna hõbesidemed. Viimased sisaldavad karboksümetüültsellulooskangast sideme kiududele kinnitunud nanopartikleid, millest haavaeksudaadiga kokkupuutes vabaneb iooniline hõbe. Nende uute toodete mõte on niiske haavakeskkonna säilitamine, autolüütilise haavapuhastuse soodustamine ja liigse eksudaadi ärajuhtimine. Laia antimikroobse toimespektriga hõbedaioonid vabanevad nii Askina Calgitrol pastast kui Askina Calgitrol Ag+ sidemest ühtlaselt ja kontrollitult pikema aja jooksul. Nii piisab, kui Askina Calgitrol pastaga seotud haavu puhastada ja siduda vaid 72 tunni tagant ehk kaks korda nädalas. Hõbeda nanoosakesi sisaldav Askina Calgitrol Ag+ side tagab aga antimikroobse toime isegi kuni 7 päeva jooksul. Calgitrol sideme koostises olev hõbe toimib ka biokile ehk biofilmi koostises olevate mikroobide puhul. Kindlasti tuleb aga arvestada haavaeritise kogusega ja kui side on eksudaadiga läbi imbunud, tuleb see välja vahetada varem, et vältida lekkeid. Sellegipoolest annavad need tooted märkimisväärse aja ja materiaalsete vahendite kokkuhoiu, kuna sidemevahetuse protsess on võrreldes vanemat tüüpi antimikroobsete haavahooldustoodetega oluliselt harvem.

Mõlemad hõbedaga haavahooldustooted on näidustatud nii pindmistele kui sügavatele akuutsetele või kroonilistele haavadele nagu lamatised, venoossed, arteriaalsed ja diabeetilised haavandid ning I-II astme põletustele ja doonorpindadele välispidiseks kasutamiseks.

Nanoosakestest eralduval ioonlisel hõbedal on teisigi plusse peale mõistliku manustamissageduse. Nimelt on nende roll tähtsustunud kaasajal antibiootikumiresistentsuse suurenemise ja väljatöötamisel olevate antibiootikumide arvu järsu vähenemise taustal. Paljudes riikides on antibiootikumide paiksest kasutamisest haavades täielikult loobutud ja asendatud need antiseptikumidega nagu polüvidoonjodiid, polüheksaniid (nt Prontosan) ja iooniline hõbe. Paiksete antiseptikumide puhul on bakteriaalse resistentsuse oht väga väike.

Hõbedat sisaldavad haavatooted sobivad kasutamiseks nii haiglates, ambulatoorsetes tervishoiasutustes kui kodustes tingimustes, kui tervishoiutöötaja on neid soovitanud. Samuti on need leidnud tee edumeelsetesse veterinaarkliinikutesse eeskätt oma tõhususe ja pikaajalise toime tõttu.

Askina Calgitrol pastat saab osta jaemüügiapteekidest. Krooniliste haavandite või põletustega patsientidel on võimalik taotleda selle ostul ka Tervisekassa soodustust. Askina Calgitrol Ag+ haavasidemete puhul on tegemist väga uue tootega, mida saab esialgu tellida vaid B. Braun Medical OÜ esindusest telefonil 677 1200, kuid loodame, et see uudistoode jõuab apteegilettidele juba selle suve lõpuks!

Tooted e-poes:
Askina® Calgitrol® pasta  
Prontosan®