Talvistel rõõmupühadel tahame kõik end ümbritseda rohke valguse, soojuse ja iluga. Sestap põletame põhjapoolkeral sel ajal palju küünlaid, koguneme pere ning sõpradega köögilaua ümber ja kuumutame maitsvat glögi või teisi jõulujooke. Mõned mürtsumeelsemad, kes kannavad südamesopis uskumust, et valju hääle tegemine peletab meie elust eemale kõik kurjad vaimud, ei saa läbi ilutulestikuta. Teised lähevad metsa ja teevad lõket, paljud naudivad ehtsat eesti leilisauna, osad valavad vana-aasta õhtul õnnetina…
Nende toimetuste käigus võib end kogemata kergesti põletada. Seepärast on hea teada, kuidas põletuste korral õigesti käituda, et tagajärjed oleksid võimalikult leebed.
Asju, mis põletusi põhjustavad, pole vähe. Mainigem kasvõi tuliseid vedelikke (tee, kohv, vesi, glögi, supp), tuliseid esemeid (pliit, ahi, saunakeris) või suisa lahtist leeki (küünal, lõke, gaasipliit). Põletusele sarnaseid koekahjustusi põhjustavad veel elektrivool, söövitavad kemikaalid (happed, leelised, mürgiste taimede mahlad) ja kiirgus.
Põletuse raskus sõltub sellest, kui sügavalt koed on kahjustatud. Põletuse esmaabi on üldjoontes alati üsna sarnane, põletuse hilisem ravi aga sõltub põletuse raskusastmest.
Põletuse I astet iseloomustab naha punetus ja tugev valu, sest marrasnahas on palju närvilõpmeid. IIA astmes lisanduvad villid ja valu on endiselt suur. IIB astmes on villid suured ja sageli lõhkenud, samal ajal valu on väiksem kui kergema põletuse puhul. III astmes on nii nahk kui marrasnahk täielikult hävinud, ville ega valu pole. Siit tasub meelde jätta – mida väiksem on valu põletuse korral, seda raskem on põletus ja seda suurema tõenäosusega vajab põletada saanu pärast esmaabi andmist arstiabi! Tundlikkuse langus ja valu puudumine on ohu märgid.
Seega I ja IIA astme termilisi põletusi võib ravida kodus. IIB ja III astme põletused, keemilised põletused, elektripõletused ja kannatanu peopesast suurema pinnaga põletused vajavad arstiabi. Kui põletushaav on täiesti valutundetu, sügav ja mustjas, on see tõenäoliselt raske III-IV astme põletus, mille puhul on näidustatud haiglaravi. Raske põletus pole ainult paikne kahjustus, vaid mõjutab tugevasti õnnetusse sattunu enesetunnet ja üldseisundit. Sügavate põletuste või keemiliste ja elektripõletuste korral kutsuge kindlasti kiirabi!
I ja II astme põletuse esmaabi ja ravi algab põletuspinna jahutamisega jaheda (mitte külma) veega. Ära kasuta jahutamiseks jääd ega lund, sest veresooned ahenevad sel juhul liigselt ja kuumus jääb kudedesse lõksu ning põletus võib hoopis süveneda. Jahutamist tuleb jätkata 10-15 minuti jooksul (vaata kella), kuni valu on leevenenud.
Kui käepärast on spetsiaalne põletusgeel BurnJel, pole veega jahutamist vaja, vaid põletus tuleb kohe katta paksult jahutava geeliga. Burnjel juhib soojuse kudedest välja kiiremini, kui see toimub veega jahutamisel. Tähtis on teada, et põletushaava hilisem paranemine sõltub jahutamise kiirusest ja esimesed õnnetusjärgsed sekundid ning minutid on määravad.
Järgnevatel päevadel kantakse põletushaavale kord päevas antiseptilist geeli, kuna põletusel kahjustada saanud nahk meelitab ligi mikroobe ning infektsioonirisk on suur. Väga häid tulemusi annavad Prontosan® haavageel X või Prontosan® haavageel X. Geelikiht peaks olema vähemalt 5-8 mm paksune. Kui side jääb haava külge kinni, tuleb side lahti leotada (mitte tõmmata) ning järgmine kord geeli panna suuremas koguses. Põletusele EI TOHI panna õlisid, rasvaseid salve, kreeme, aaloed, alkoholi sisaldavaid aineid, vaseliini, võid, hapukoort ega pantenooli!
Põletused tuleks kindlasti katta õhku läbilaskva sidemega. Sideme valik sõltub sellest, kas haav on kuiv või rohke haavaeritisega. Kõige kiiremini paranevad põletused, kui need katta silikoonpinnaga atraumaatilise imava sidemega. Selline on näiteks Askina® Dressil Border side-plaaster. Kõik need esmaabi ja põletusravi parimad vahendid võiks juba enne pühade algust kodusesse esmaabikappi soetada.
Villide avamine on tekitanud palju vaidlusi. Põletusi ravivate kirurgide seisukoht kaasajal on selline, et väikesed villid võib jätta avamata, kuid suuremate villide puhul kiirendab villivedeliku eemaldamine paranemist. Siiski tuleb villide avamisel olla ettevaatlik ja kasutada steriilseid abivahendeid.
Sügavad põletused ja pindmised põletused, mis ei ole paranenud 4 nädala jooksul, vajavad lõplikuks paranemiseks suure tõenäosusega kirurgilist sekkumist ja naha siirdamist.
Kui vajalikud haavaravivahendid koju varutud, on süda rahul ning pühad võivadki tulla! Tervishoiuvaldkonna töötajatena, kes on elus näinud ehk liigagi palju pürotehnikaga seotud õnnetusi, on meie siiras soovitus ilutulestikust pigem loobuda. Pealegi ei tee taevasse lennutatud raketid rõõmu sugugi mitte kõigile. Peotuju, head meeleolu ja ilu saab luua ka teisiti.
Soovime kõigile rahulikku jõuluaega, tujuküllast aastalõppu ja head tervist ning rõõmsat meelt! Püsige terved!