Ileostoom

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Ileostoom

Ileostoom on kõhu eesseinale kirurgiliselt tehtud ava, mis on ühendatud peensoolega ja mille kaudu väljub peensoole sisu.

Ileostoom on vajalik näiteks juhtudel, kui operatsiooni käigus on eemaldatud kogu jämesool. Jääkainete eemaldamiseks kehast on vaja rajada uus väljapääs.

Osa ileostoome on ajutised. Kui patsiendil on säilinud pärasool koos sulgurlihastega, siis on teatud juhtudel võimalik kordusoperatsiooni käigus soolepidavus taastada.

Ileostoomile on iseloomulik seedeensüüme sisaldava väljaheite vedel vesine konsistents. Need ensüümid on nahka söövitavad, mistõttu tuleb ileostoomi puhul regulaarselt kasutada sobivat nahakaitsevahendit.

Kuna ileostoomiga patsient kaotab palju vedelikku, on vaja suurendada vedeliku tarbimist. Selle kohta saab lugeda lähemalt toitumise peatükist.

Igale stoomi tüübile on ette nähtud erinev stoomikoti tüüp. Ileostoomi puhul kasutatakse tavaliselt alt tühjendatavaid 1- või 2-osalisi ileostoomi kotte.

Üheosaline stoomikott kinnitatakse nahale stoomikoti küljes oleva alusplaadi abil. Koti eemaldamisel eemaldub nahalt ka alusplaat.

Kaheosalise stoomikoti puhul on alusplaat ja kott teineteisest eraldi. Alusplaati saab nahale jätta mitmeks päevaks, vahetatakse ainult kotte.

Ileostoomi kotti tühjendatakse mitu korda päevas vastavalt vajadusele, kuid vahetatakse keskmiselt iga 3 päeva tagant.