Kolostoom

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Kolostoom

Kolostoom ehk jämesoole stoom on kõhu eesseinale kirurgiliselt tehtud avaus, mis on ühendatud jämesoolega ja mille kaudu väljub jämesoole sisu. Kolostoomi sisu on alguses vedel, kuid hiljem sarnaneb järjest rohkem tavalise väljaheitega, sõltudes loomulikult ka söödud toidust.

Kolostoomi operatsioon ehk kolostoomia võib olla vajalik näiteks jämesoole (pärasoole) kasvajate, traumade või kaasasündinud arenguhäirete korral. Kolostoom võib olla nii alaline (püsiv) kui ajutine.

Kolostoomi puhul kasutatakse ühe- või kaheosalisi kinniseid kolostoomi kotte. Üheosalise koti puhul on nahale kinnitatav stoomikoti alusplaat juba koti küljes, kaheosalisel kotil on alusplaat ja kott eraldi. Stoomikotid võivad olla erineva suurusega. Teie kehale sobiva koti suuruse aitab valida stoomiõde.

Üheosaline stoomikott kinnitatakse nahale stoomikoti küljes oleva alusplaadi abil. Koti eemaldamisel eemaldub nahalt ka alusplaat.

Kaheosalise stoomikoti puhul on alusplaat ja kott teineteisest eraldi. Alusplaati saab sel juhul nahale jätta mitmeks päevaks ja vahetatakse ainult kotte.

Stoomiga ei ole võimalik väljaheiteid kinni hoida kuni tualetti minekuni, kuna stoomil puudub sulgurlihas nagu pärasoolel. Seepärast tühjeneb sool pidevalt läbi stoomi stoomikotti. Stoomikotil on kindel ja usaldusväärne filter, mistõttu pole vaja karta lõhna levikut stoomikotist väljapoole.

Sõltuvalt koti täitumise kiirusest vahetatakse kolostoomi kotti 1-3 korda ööpäevas.