Hambakatt ja biokile. Kuidas hambakatust saab hambakivi?

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

861992194

Hambakatt ja biokile. Kuidas hambakatust saab hambakivi?

Hambakatt on õhuke orgaaniline kile, mis moodustub hammastele sülje valkude ning suuõõnes leiduvate mikroobide eritatud biokile baasil.

Biokile on keerukas mikroorganismide kooslus. Mikroobid sünteesivad ja eritavad toitaineid ja ensüüme sisaldavat limajat maatriksit, mis kaitseb neid väliskeskkonna mõjude eest. See toimub juba 6-12 tunniga, küps biokile moodustub vähem kui ööpäeva jooksul.

Hambakatu mikroobne koostis muutub pidevalt. Katu alumistes kihtides tekib soodne hapnikuvaba keskkond anaeroobidele, mille kahjustav toime on eriti suur. Katt ladestub nii hamba vabale pinnale, kui igemetaskutesse, kust see on raskesti eemaldatav. Mikroobid eritavad kudesid kahjustavaid ensüüme ja jääkaineid. Kui mikroobset kattu hamba pinnalt regulaarselt ei kõrvaldata, hakkavad sellesse süljest ladestuma mineraalsoolad.

Kui hambakatt mineraliseerub, siis moodustub hambakivi. Kui hambakattu saab eemaldada inimene ise, siis hambakivi saab eemaldada ainult hambaravikabinetis.

Kui hambakivi ei eemaldata, kujuneb igemepõletik ja krooniline protsess – parodontiit. Parodontiit ei ole ainult paikne protsess, vaid seostub südame-veresoonkonna haiguste suurenenud riskiga. Parodontiidiga kaasneb igemepõletik, mis annab endast märku igemete veritsemisega, kuid kahjuks ei põhjusta erilist valu, et sellele piisavat tähelepanu pöörata. Hammaste ja suuõõne tervis ei ole üksnes kosmeetiline kategooria. Miks me siis ravime kopsupõletikku või sapipõiepõletikku, aga jätame sageli ravimata põletiku suuõõnes?

Kroonilise parodontiidi korral leidub igemetaskutes rohkesti limaskestakahjustusi ehk haavandunud pinda, mis loob võrdväärse põletikufooni sellega, kui krooniline haavand oleks nahal. Kui selline haavand oleks näiteks jalal, pöörduksime ju kiiresti arsti poole, parodontiidi puhul lükatakse ravi edasi sageli seetõttu, et kahjustus on varjatud.

ProntOrali koostises leiduv pindaktiivne tensiid undetsüleenamidopropüülbetaiin vabastab efektiivselt hambakatust ja selle koostises elavatest mikroobidest ning nende tekitatud lõhnast ja ennetab hambakivi teket.

***

Loe lisaks: Igemeravi spetsialist annab nõu: mida teha kui biokile hävitab hambaid? (postimees.ee)