Kodune enteraalne toitmine

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Kodune enteraalne toitmine

Suuremate haiglate juures (Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinna Lastehaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla) töötavad meil toitmisravi väljaõppe saanud meeskonnad, kes hindavad haige vajadust koduse enteraalse toitmise järele, koostavad toitmisraviplaani, juhendavad ja nõustavad patsiente ning jälgivad ravi kulgu. Sellisel juhul saab sonditoidud ja toitmise abivahendid haiglast kaasa.

Kui patsient vajab toitmispumpa, siis annab ka selle lepingu alusel patsiendile ajutiseks kasutamiseks kaasa haigla toitmistiim.

Toitmisravi võib rakendada suukaudse lisatoiduna, enteraalselt või veenikaudselt või nende kombinatsioonina. Haige või tema lähedased saavad eraisikuna ka ise sonditoite tellida. Rohkem infot ravitoitude kohta saate artiklitest „Sonditoidud“ ning „Ravitoitude ja abivahendite tellimine“.

Eestis on mitusada patsienti, kes vajavad kodust enteraalset (seedetrakti kaudu) toitmist, kuna neid suukaudselt toita pole võimalik või nad ei saa tavatoiduga piisavalt toiduenergiat.

Tavaliselt toidetakse neid patsiente ninaneelusondi või gastrostoomi kaudu. Seedetrakti kaudu toitmise jätkamine aitab vältida soole limaskesta taandarengut ja parandab soolte verevarustust.

Kodust enteraalset toitmist vajavad näiteks neelamishäiretega haiged, kahheksiaga ehk kurtunud patsiendid nii kasvajast tingitud kui teiste krooniliste haiguste korral, kroonilise kõhunäärmepõletikuga või kroonilise südamepuudulikkusega alatoitunud haiged. Need on ainult mõned näited.

Koduseks enteraalseks toitmiseks kasutatakse spetsiaalseid tasakaalustatud täisväärtusliku koostisega toitesegusid ehk sonditoite, mille määrab arst või õde.

Püreestatud tavatoidu kasutamist enteraalsel toitmisel ei soovitata. Isevalmistatud toitesegud ei garanteeri sobivat mikro- ja makrotoitainete tasakaalu ja on lahjendamise vajadusest tingitult seotud suure vedelikukoormusega. Samuti võib kodus valmistatud püree ummistada toidu manustamiseks kasutavate vahendite ühenduslülid.

Selle kohta, kuidas Eesti Haigekassa hüvitab kodusel parenteraalsel ja enteraalsel toitmisel olevate patsientide toitmisravi teenust, leiate täpsemat infot Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelust (§10) https://www.riigiteataja.ee/akt/128122019006.