Maitse- ja lõhnataju muutused erinevate haiguste korral

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Nutricomp Drink Plus Fibre Peach-Apricot

Maitse- ja lõhnataju muutused erinevate haiguste korral

Mitmete haiguste ja seisundite puhul tajub haigestunud inimene, et vanad harjumuspärased toidud ei maitse ega lõhna enam nii nagu varem. Sellised meeltega tajutavad muutused käivad sageli kaasas kasvajahaigustega, samuti on COVID-19 nakkuse üks iseloomulikke sümptomeid maitsemeele ajutine kadu.

Mõnikord muutub haige jaoks toit lihtsalt „tuimaks“ või täiesti maitsetuks. Valgurikaste toitudega nagu kala või liha juhtub sageli see, et nende maitse hakkab tunduma mõrkjana või isegi metalsena. Kui maitsemuutuse tõttu toidust loobuda, juhtub see, et valguvaeguse risk, mis niigi haigusega kaasas käib, suureneb veelgi. Lisaks maitsemeelele võib teiseneda ka lõhnataju. Mõned toidud, isegi need, mis teile varem maitsesid, võivad muutuda vähem isuäratavaks või isegi ebameeldivaks.

Põhjused võivad olla erinevad. Maitse- ja lõhnameelt võib mõjutada kasvaja olemasolu. Samuti võib muutus olla keemia- või kiiritusravi kõrvaltoime. Erinevad raviprotseduurid võivad tekitada suu kuivust või suu limaskesta haavandeid, iiveldustunnet ja oksendust või seedehäireid. Enamasti need kõrvaltoimed ravikuuri lõppedes siiski taanduvad.

Mida rohkem seda uhkem

Kui teil on raskusi maitsete tajumisega, siis unustage tagasihoidlikkus ja kasutage senisest rohkem maitseaineid ja vürtsisegusid. Parandage toidu maitset maitseainete ja marinaadidega. Täiendage seda lisamaitsetega, kasutades teatud maitsetaimi või lisades köögiviljadele veidi peekonit. Kasutage julgelt hapukaid toiduaineid või magustage oma toitu, kui selle maitse tundub mõru, soolane või happeline.

Kui toidu lõhn tekitab võõristust, võivad selle sobivamaks muuta magusad koostisosad. Maitsvate ja põnevate kombinatsioonide näitena on pakutud sealiha õunakastmega, Camembert’i juustu pohladega, linnuliha banaaniga või karrit ananassiga. Tehke teadlikke valikuid. Münt ja rosmariin on sageli nauditavad, vanillimaitse ja kaneel võivad hästi maskeerida suus olevat metallimaitset. Lihtsaim vanillimaitseline valmistoit, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, mineraalaineid, kiudaineid ja vitamiine, on Nutricomp Drink Plus Fibre.

Kuulake oma keha, usaldage oma vaistu

Maitse- ja lõhnamuutuste ilmnedes ei tohiks jõuga sundida end sööma toitu, mis teile enam ei meeldi. Ei ole vaja vägisi hoida rutiini, mis ei sobi. Küll aga otsige ja katsetage alternatiive: asendage ebameeldivaks muutunud maitsega toiduained mõne samaväärse, kuid sobivama toiduga, et vältida toitainete puuduse (eriti valguvaeguse) teket. Sööge silmadega: valige toit, mis näeb hea välja ja mille lõhn sobib. Kui te ei talu punast liha (veise-, sea- või lambaliha), proovige selle asemel kana, kalkunit või kala või minge üle lihavabadele valgurikastele toodetele (tofu, hernevalgust valmistatud Vitalimed EvoVegan valgupulbrid jne). Tofut saab serveerida põnevate ja maitsvate kastmetega (nt magushapu ananassikaste, maapähklikaste, teriyaki kaste jne). Hoidke oma valguvajadusel silm peal.

Veel nõuandeid

Mõnikord on raske endale ise toitu valmistada, just muutunud lõhnataju pärast. Sel juhul tuleb ehk appi pereliige või sõber ja valmistab lõuna, mida saate koos nautida! Ja kui kedagi pole parasjagu appi võtta, siis tulevad appi Nutricomp Soup sarja mahedamaitseline kana-karrisupp või aedviljasupp, ravitoidud, mis katavad kogu toitainevajaduse ning on ühtlasi meeldivaks vahelduseks magusatele maitsetele!

Vähendage toidulõhnasid oma ümbruses ning hoidke oma kodu hästi ventileerituna. Kui tunnete suus metallimaitset ja soovite seda maksimaalselt vältida, minge ajutiselt üle plastist või puidust söögiriistadele. Hoolitsege oma suuõõne eest, harjates hambaid kaks korda päevas ja kasutades hambaniiti ning sobivat suuvett. Ebameeldiva maitse neutraliseerimiseks loputage suud enne iga söögikorda ja vajadusel ka söögi ajal.

Suukuivuse või haavandite korral võib kergendust tuua see, kui külmutate väikeste kuubikutena lemmikmaitselisi täisväärtuslikke valmistoite nagu šokolaadi-pähklimaitseline Nutricomp Drink Plus HP. Neid mahlajäätist meenutavaid kuubikuid saab siis teleri ees istudes põske pista.

Võimalusel istuge söögiajal lauda koos teiste pereliikmetega. Isegi kui te ei söö korraga palju, juhib mõnus söögilauavestlus mõtted ebameeldivatelt tajudelt kõrvale ja keha saab selle, mida nii hädasti vajab.

Kes oma fantaasiale veel lisa otsib, leiab mitmeid nutikaid ja isuäratavaid retsepte vajutades allpool olevale pildile. Alla saab selle pildi laadida SIIT.