Oomega-3 rasvhapped kalaõlist – ookeani vägi
Viimasel ajal on sageli juttu olnud oomega-3 rasvhapete positiivsest mõjust kehale, seda nii tervete kui haigete inimeste puhul. Nendel juttudel on tõepoolest teaduslikult tõendatud aluspõhi. Oomega-3 rasvhapped on polüküllastamata rasvhapete grupp, millel on oluline roll rakumembraani struktuuri ja elastsuse kujunemisel, rakkude vahelise kommunikatsiooni vahendamisel ja põletiku vältimisel.
Teatud oomega-3 rasvhapped, mis peituvad lühendite EPA ja DHA taga ning nende ainevahetuse saadused on tervisliku menüü tähtsad koostisosad. Neid leidub näiteks rasvastes külmaveekalades nagu lõhe. Nendel rasvhapetel on leitud olevad rohkesti kasulikke toimeid nagu näiteks põletikku vähendav ja vere triglütseriidide sisaldust alandav mõju. Kalaõlist pärinevate oomega-3 rasvhapetega on seostatud ka kasvajarakkude ja –kudede kasvu pärssimist.
Inimkeha ei ole ise võimeline oomega-3 rasvhappeid tootma. Samas on need inimestele hädavajalikud ja seetõttu peab neid piisavas koguses saama toiduga, et vältida toitainete defitsiiti. Kahjuks suudab keha taimsetes õlides olevaid oomega-3 rasvhappeid omastada üksnes piiratud hulgal. Seetõttu on menüü täiendamine oomega-3 rasvhappeid sisaldavate toitmisravi preparaatidega väga mõistlik tegevus.