Müüt: Toitainete puudus ei mõjuta haavade paranemist

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Müüt: Toitainete puudus ei mõjuta haavade paranemist

Fakt. Haavade paranemiseks on vaja normaalses koguses toitaineid.1,2

Haava hea paranemine mõistliku aja jooksul vajab piisavas koguses makro- ja mikrotoitaineid.1 Toitainete puudus mõjutab haavade paranemist kõigis haava paranemise faasides. Alatoitumust on seostatud ka haava suurenenud infektsiooniriskiga.1

Et haav õigeaegselt sulguks, on vaja toiduenergiat, mida kasutatakse valkude sünteesiks, kollageeni moodustumiseks ja haava servade lähendamiseks. Optimaalne valgusisaldus võimaldab sünteesida ensüüme, mis osalevad haava paranemises, rakkude ja kollageeni proliferatsioonis ja sidekoe moodustumises. Selles kontekstis on eriti põhjalikult uuritud aminohapete arginiini ja glutamiini osatähtsust.

Haava paranemiseks on vaja asendamatuid rasvhappeid.

Vitamiinidest on tähtis osakaal A- ja C-vitamiinil, mikroelementidest tsingil. Glutamiini, tsinki jt aineid sisaldavate toidulisandite uurimine jätkub, et mõista nende täpset tähendust haavade paranemise protsessis.

Sama oluline kui haavapiirkonna väline niisutamine geelide ja lahustega, et vältida haava kuivamist, on oluline seespidine vedeliku manustamine, et tagada kudede loomulik niiskustase ja verevarustus.2

1. Stechmiller J.K. Understanding the Role of Nutrition and Wound Healing. Nutr Clin Pract. 2010; 25: 61-68.
2. Posthauer M.E. et al. The Role of Nutrition for Pressure Ulcer Management: National Pressure Ulcer Advisory Panel, European Pressure Ulcer Advisory Panel, and Pan Pacific Pressure Injury Alliance White Paper. Advances in Skin & Wound Care. 2015; 28(4): 175-188.