Müüt: Kliinilist toitmist saab teostada üksnes haiglas

Toote kiirotsing

Choose a category or subcategory

Müüt: Kliinilist toitmist saab teostada üksnes haiglas

Fakt. Kodune kliiniline toitmine on samuti tõhus ja ohutu,kui seda tehakse vastavalt toitmisjuhistega sätestatud standardsele töökorrale (SOP).1,2,3

Koduse enteraalse toitmise eeliseks on väiksem tüsistuste arv, võimalus saada ravi haiglasse minemata ja tervishoiukulutuste vähendamine.4 Seepärast on välja töötatud koduse toitmisravi juhised.

Hetkel on koduse enteraalse toitmise spetsialistide kättesaadavus erinevates maakondades veel väga erinev, kuid ollakse teel sinnapoole, et lisaks regionaalhaiglatele moodustada toitmistiimid ka väiksemates haiglates ja maakonnahaiglates. Toitmistiimidesse kuuluksid spetsiaalse koolituse läbinud arstid, õed, toitumisspetsialistid ja vajadusel ka apteeker ning psühholoog.

1. Lochs H. et al. Introductory to the ESPEN Guidelines on Enteral Nutrition: Terminology, Definitions and General Topics. Clin Nutr. 2006; 25: 180–186.
2. Staun M. et al. ESPEN Guidelines on Parenteral Nutrition: Home Parenteral Nutrition (HPN) in adult patients. Clin Nutr. 2009; 28: 467–479.
3. Ojo O. Home enteral nutrition NICE guidelines and nutrition support in primary care. Br J Community Nurs. 2010 Mar;15 (3): 116-8, 120.
4. Klek S. et al. Home enteral nutrition reduces complications, length of stay, and health care costs: results from a multicenter study. Am J Clin Nutr. 2014; 100: 609–1.