Ravitoidud
Ravitoitude kasutamine on lihtsaim viis tagada toitainete ja energia saamine tasakaalustatud moel olukorras, kus tavaline suukaudne toitmine on takistatud (nt neelamishäired) või piiratud (nt isutus).
Ravitoidud võivad olla nii sondi või gastrostoomi kaudu manustatavad nn sonditoidud kui täisväärtusliku ja tasakaalustatud toitainelise koostisega ravijoogid ehk dringid.
Keda ravijookide magusapoolne maitse ära tüütama on hakanud, saab vaheldust erineva maitsega püreesuppidest, näiteks Nutricomp Drink Soup.
Kui ravijookidega ei õnnestu katta patsiendi suurenenud valguvajadust, tuleb kaaluda spetsiaalse valgulisandi toomist menüüsse. Vitalimedi sarjast leiab igaüks talle sobiva.
Samuti kuuluvad ravitoitude hulka suukaudsed toitmisravi preparaadid alatoitumuse korrigeerimiseks. Heaks näiteks on puuviljamaitseline Remune, mis erinevalt tavalisest puuviljamahlast või smuutist on valgurikas ja sisaldab rohkesti väärtuslikke oomega-3-rasvhappeid. Sobib nii energeetiliseks ja valgu ning rasvhapperikkaks lisandiks kui vahelduse toomiseks igapäevamenüüsse.
Ravitoite ja drinke võib omavahel kombineerida, näiteks lihasjõudluse vähenemise ning üldise kaalulanguse korral on hea kombinatsioon Nutricomp Drink Plus HP ja Remune kooskasutamine.
Tavaliselt toidetakse neid patsiente ninaneelusondi või gastrostoomi kaudu. Seedetrakti kaudu toitmise jätkamine aitab vältida soole limaskesta taandarengut ja parandab soolte verevarustust.
Kodust enteraalset toitmist vajavad näiteks neelamishäiretega haiged, kahheksiaga ehk kurtunud patsiendid nii kasvajast tingitud kui teiste krooniliste haiguste korral, kroonilise kõhunäärmepõletikuga või kroonilise südamepuudulikkusega alatoitunud haiged. Need on ainult mõned näited.
Koduseks enteraalseks toitmiseks kasutatakse spetsiaalseid tasakaalustatud täisväärtusliku koostisega toitesegusid ehk sonditoite, mille määrab arst või õde.
Püreestatud tavatoidu kasutamist enteraalsel toitmisel ei soovitata. Isevalmistatud toitesegud ei garanteeri sobivat mikro- ja makrotoitainete tasakaalu ja on lahjendamise vajadusest tingitult seotud suure vedelikukoormusega. Samuti võib kodus valmistatud püree ummistada toidu manustamiseks kasutavate vahendite ühenduslülid.
Selle kohta, kuidas Eesti Haigekassa hüvitab kodusel parenteraalsel ja enteraalsel toitmisel olevate patsientide toitmisravi teenust, leiate täpsemat infot Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelust (§10) https://www.riigiteataja.ee/akt/128122019006.